Dołącz do nas

Choć e-learning nie jest nowym wynalazkiem i już od dawna internet służy nam do zdobywania wiedzy, to jeszcze nigdy kursy online nie cieszyły się taką popularnością. W efekcie przybywa platform szkoleniowych, wzrasta też jakość oferowanych na nich kursów. 

Po szkolenia przez internet chętnie sięgają zarówno osoby, chcące zarabiać online, jak i firmy z różnych branż, wykorzystujące sieć do nauczania pracowników. Planujesz stworzenie własnej platformy do kursu online, ale nie wiesz jak się do tego zabrać? Podpowiadamy, jak z pomocą wtyczek zbudować ją na WordPressie!

Czym właściwie jest platforma szkoleniowa?

platforma szkoleniowaPrzez platformę szkoleniową rozumiana jest strona internetowa, na której przechowywane są materiały szkoleniowe i udostępniane są kursy. Jednak to nie wszystko, bo większość platform e-learningowych umożliwia przeprowadzenie pełnych kursów online oraz interaktywnych testów ze zdobytej podczas kursów wiedzy, kończących się zdobyciem certyfikatów.

Platforma ta udostępniana jest wyłącznie zarejestrowanym użytkownikom, którzy mają możliwość przejścia kursu i otrzymania wyniku. Administratorzy platformy mają natomiast stały wgląd do wyników. 

Wdrożenie platformy szkoleniowej w firmie

Platformy szkoleniowe zyskują na popularności nie tylko wśród osób indywidualnych, ale również i organizacji, które decydują się na ich wdrożenie. Nie bez powodu, umiejętnie skonstruowana platforma szkoleniowa znacznie ułatwia przekazywanie wiedzy w firmie. Pozwala jednocześnie na swobodne śledzenie rozwoju danego pracownika. Dodatkowym atutem jest też znaczące zredukowanie kosztów szkoleń. E-learning umożliwia ograniczenie wydatków związanych z zaangażowaniem firm szkoleniowych i wewnętrznych trenerów czy wynajem przestrzeni na przeprowadzenie szkoleń. Niezbędna wiedza przekazywana jest za pośrednictwem internetu – w prosty i przyjazny użytkownikowi sposób. Każdy pracownik wykonuje kursy we własnym tempie, co wpływa na efektywność szkoleń. Co nie bez znaczenia, pracownik może korzystać z takiej bazy wiedzy w dowolnym czasie i miejscu.

System do obsługi platformy e-learningowej

Łatwa do wdrożenia, tania w utrzymaniu i intuicyjna zarządzaniu – platforma szkoleniowa w modelu SaaS.

Idealnie sprawdzi się w przypadku mniej wymagających organizacji. Oferuje ona gotowe rozwiązania, co może być wadą, jeśli zależy nam na idealnym dopasowaniu platformy do naszych potrzeb. Alternatywą jest platforma LMS (Learning Management System) oparta o WordPress, dająca nieograniczone możliwości edycji funkcjonalnej. Atutem rozwiązania jest tez łatwość w zarządzaniu treścią i użytkownikami oraz intuicyjny panel administratora.

WordPress, czyli znacznie więcej niż blogowanie

sklep - EatnetO tym, że WordPress nadaje się zarówno do blogowania, jak i prowadzenia sklepu, już wiadomo. Jednak stojąc przed wyborem systemu do stworzenia platformy e-learningowej także możemy posłużyć się oferowanymi przez WP rozwiązaniami. Niegdyś zwykły edytor tekstu, stał się wszechstronnym systemem CMS, z pomocą którego zrealizujemy szereg projektów. Z powodzeniem możemy przekształcić naszą witrynę w internetową platformę szkoleniową. Mimo dłuższego czasu wdrożenia, do swojej dyspozycji mamy szereg dodatków, pozwalających na dodanie niezbędnych funkcjonalności.

Wtyczki do platformy szkoleniowej na WordPressie

Wtyczki LMS dla WordPressa oferują właścicielom stron e-learningowych możliwość tworzenia treści, wprowadzania zmian i aktualizacji informacji oraz zarządzanie użytkownikami z jednej dogodnej lokalizacji. Sprawiają w efekcie, że edukacja przez internet staje się łatwa i przyjemna – wystarczy zalogować się na swoje konto, by uzyskać dostęp do wszelkich materiałów. 

Wybór odpowiedniej wtyczki LMS do WordPressa może okazać się nie lada wyzwaniem. Istnieje wiele rozszerzeń oferujących różne funkcjonalności. Pod uwagę warto brać zarówno możliwości wtyczki, jak również jej intuicyjność i opcję wsparcia. 

Do najpopularniejszych rozszerzeń należą:

LearnDash – to potężny kreator kursów, oferujący takie funkcjonalności, jak dozowanie treści kursów, opcja dołączania do kursów, szczegółowe raporty, profile uczestników czy certyfikaty. LearnDash integruje się z wieloma dodatkami, w tym WooCommerce. Możliwe jest za jej pośrednictwem sprzedawanie kursów w formie subskrypcji, płatnego członkostwa czy pakietów kursów.

LifterLMS – to kolejna rozbudowana wtyczka pod WordPressa, wyposażona w mnóstwo przydatnych funkcji. Łatwa do skonfigurowania, nawet na istniejących już stronach WordPress, zapewnia wygodny sposób tworzenia kursów metodą „przeciągnij i upuść”. LifterLMS pozwala na przygotowanie testów i quizów na czas. Bezproblemowo integruje się z WooCommerce, MailChimp i AffiliateWP.

LearnPress –  to zdecydowanie najpopularniejsza wśród początkujących wtyczka do platformy szkoleniowej. Jej podstawowa wersja jest w pełni darmowa, zapłacić należy natomiast za wybrany motyw. Rozszerzenie to pozwala na zarządzanie jednym kursem przez kilku instruktorów.

Namaste! LMS – to wtyczka, która pozwala na tworzenie nieograniczonej liczby kursów. W obrębie każdego kursu możemy publikować nieograniczoną liczbę lekcji, które mogą zawierać materiały w dowolnej postaci: tekstu, grafiki, audio lub wideo. Kursy możemy ustawić jako darmowe lub płatne. Płatności realizowane są z pomocą PayPala.