WooCommerce to jedno z wielu dostępnych narzędzi służących do stworzenia profesjonalnego sklepu internetowego. Wtyczka sklepowa pozwala na bezproblemową integrację z platformą WordPress, która jest najpopularniejszą na świecie metodą tworzenia stron www. Dlaczego i kiedy warto postawić sklep na WooCommerce? O tym w artykule!
Sklep na WooCommerce – krótka charakterystyka
Przede wszystkim, warto pamiętać, że WooCommerce nie jest odrębną platformą e-commerce, a jedynie wtyczką (plug-inem) do kultowego już WordPressa. Wtyczka ta powstała w 2011 roku, by po zaledwie kilku latach stać się jednym z powszechniej stosowanych rozwiązań e-handlu na świecie. Zgodnie z szacunkami, WooCommerce posiada około 25-30% udziałów w światowym rynku platform e-commerce. Spora w tym zasługa samego WordPressa i jego olbrzymiej społeczności.
Sklep na WooCommerce – na co uważać?
WooCommerce, jak każda inna platforma, nie jest pozbawiony wad. Choć sam system jest darmowy, to niektóre dodatki do niego są drogie. Na szczęście, na potrzeby niewielkich biznesów w sieci doskonale sprawdzą się bezpłatne rozwiązania. Drugą wadą WooCommerce jest jego wydajność, którą skutecznie obniża duża liczba wtyczek. Z tego powodu, sklep na WordPressie nadaje się głównie do małych i średnich biznesów, oferujących do 1000 produktów. Należy mieć na uwadze, że WooCommerce to nie system e-commerce, dlatego przy dużych sklepach lepszym wyborem będzie jedna z popularnych platform, jak Shoper, Shoplo czy PrestaShop.
Sklep na WooCommerce – zalety
1. Zaangażowana społeczność
Kluczową zaletą WooCommerce jest jego popularność, wynikająca ze wspomnianego już zaufania użytkowników WordPressa. Ogromną przewagę nad alternatywnymi rozwiązaniami zapewnia ciągły rozwój wtyczki przez deweloperów. Społeczność zaangażowana w proces rozbudowy systemu gwarantuje stały nadzór nad bezpieczeństwem oraz rozwijanie oprogramowania o nowe funkcjonalności. Ciągle przybywa wtyczek i motywów, usług wsparcia oraz oprogramowania integrującego z innymi systemami.
2. Łatwość obsługi
Swoją sławę WordPress zawdzięcza łatwości w obsłudze. Nie inaczej jest w przypadku WooCommerce, który zachwyca intuicyjnością. W stworzeniu sklepu pomocny jest
kreator konfiguracji, który przeprowadzi użytkownika przez cały proces, począwszy od ustawień strony, na konfiguracji płatności kończąc. Wbudowana opcja instalowania wtyczek i motywów, pozwala w prosty sposób zmieniać funkcjonalność strony bez znajomość zasad kodowania.
3. Wtyczki i rozszerzenia
Jedną z ważniejszych zalet WordPressa jest ogromna liczba wtyczek, zwiększających jego funkcjonalność. Do WooCommerce również powstało wiele rozszerzeń, które oferują nowe możliwości prowadzenia sklepu. Wśród nich znaleźć można między innymi plug-iny do wystawiania faktur, generowania formularzy zwrotu czy tworzenia karuzeli produktów wyświetlanych na stronie.
4. Elastyczność sprzedaży
Kolejną zaletą przemawiającą za użytkowaniem WooCommerce jest możliwość sprzedaży dowolnych produktów. Z jego pomocą możemy postawić sklep oferujący klasyczne produkty fizyczne (np. sprzęt elektroniczny), produkty do pobrania (np. e-booki) lub produkty wirtualne niewymagające pobrania (np. usługi fotograficzne). Dodatkowe rozszerzenia oferują takie funkcje, jak sprzedaż w abonamencie, dostęp do treści na stronie czy tworzenie platform edukacyjnych.
5. Responsywność strony
Olbrzymia część potencjalnych klientów robi zakupy w sieci za pomocą urządzeń mobilnych. Tworząc sklep w oparciu o WooCommerce, możemy cieszyć się standardem Responsive Web Design. Dzięki niemu nasz sklep w sieci będzie poprawnie wyświetlał się na każdym urządzeniu, bez względu na rozmiar jego ekranu. Praktycznie wszystkie dostępne na rynku motywy do WooCommerce stworzone są w zgodzie ze standardem RWD. Dodatkowo, zarówno WordPress, jak i WooCommerce, mają aplikacje na smartfony, ułatwiające zarządzanie systemem sprzedaży z dowolnego miejsca.
6. Bezpieczeństwo użytkowania
Częste i regularne aktualizacje WooCommerce zapewniają niezbędne bezpieczeństwo oraz zgodność systemu z najnowszymi wymogami technologicznymi i trendami e-commerce. Co nie bez znaczenia, WooCommerce posiada gotowy, wbudowany moduł obsługujący protokół szyfrujący SSL. A to niezwykle ważne, by zapewnić klientom sklepu bezpieczeństwo danych.
7. Pozycjonowanie sklepu
Kolejna z zalet WooCommerce związana jest ze swobodną optymalizacją strony internetowej pod wyszukiwarki. Pozycjonowanie ułatwia przede wszystkim wtyczka Yoast SEO, oferująca zestaw narzędzi służących optymalizacji strony. Wyświetla ona komunikaty dotyczące konieczności poprawy treści lub struktury strony, dzięki czemu szybko i skutecznie możemy poprawić jakość sklepu.
8. Darmowy system
Co nie bez znaczenia, samo oprogramowanie WooCommerce, podobnie zresztą jak WordPress, jest darmowe. A to oznacza, że użytkownik, który nie potrzebuje żadnych płatnych rozszerzeń, może stworzyć sklep całkowicie za darmo. Z tego powodu jest to idealne rozwiązanie dla osób, które dopiero myślą o założeniu swojej działalności i chcą spróbować swoich sił w e-commerce.
9. Sklep po polsku
Wraz ze zwiększającą się popularnością systemu w Polsce, wzrasta też liczba udogodnień dla rodzimych e-sklepów. WooCommerce posiada już nie tylko pełne tłumaczenie na język polski, ale też dużą liczbę wtyczek integrujących z lokalnymi dostawcami usług dla branży e-commerce. Znajdziemy wśród nich najpopularniejsze firmy kurierskie, dostawców płatności online czy też programy magazynowo-księgowe.
Podsumowanie
WooCommerce to potężne oprogramowanie, które doskonale sprawdzi się w przypadku wielu sklepów. Przede wszystkim będzie dobrym wyborem dla początkujących przedsiębiorców, którzy rozpoczynają handel w internecie i poszukują oszczędności. Ci zapłacą jedynie za koszt domeny i hostingu – większość szablonów i rozszerzeń jest w pełni darmowa. WooCommerce nie przytłoczy ich też nawałem funkcjonalności i skomplikowanym panelem administratora.
PiotrStarzynski says:
Zdecydowanie polecam. Oczywiście do pewnego pułapu sprzedaży. Do zalet dodałbym jeszcze mnogość szablonów.
Piotr Skrzypczak says:
Z mojego doświadczenia Woo się nadaje do naprawdę dochodowego biznesu (mówię tutaj o kilku milionach przychodu rocznie). Pojawiają się później oczywiście wyzwania jak przy każdym większym e-commerce, ale jest to kwestia odpowiedniej skalowalności, dobrym serwerze i optymalizacji samego sklepu. Gotowe rozwiązania pomagają w budowie, ale trzeba też to weryfikować, bo wiele wydawałoby się „dobrych wtyczek” czy motywów potrafi być wolne jak dojdą dane (dużo produktów, zamówień, większy ruch w krótkim czasie).