Szybka strona www ma kluczowy wpływ nie tylko na doświadczenia odwiedzających ją osób, ale również pozycję witryny w wyszukiwarce Google. Dzięki lekturze tego artykułu dowiesz się, jak sprawdzić, czy Twój WordPress wolno się ładuje, jakie mogą być przyczyny długiego wczytywania – i przede wszystkim – jak przyśpieszyć stronę na WP.
Prędkość ładowania strony – dlaczego jest tak ważna?
Współczesny użytkownik internetu, szczególnie ten mobilny, nie wykazuje się cierpliwością. Jeśli będzie musiał czekać na pełne załadowanie witryny dłużej niż 2-3 sekundy, istnieje duże prawdopodobieństwo, że zniechęcony zrezygnuje z jej przeglądania. A to oznacza przejście na stronę konkurencji.
Troska o doświadczenia niecierpliwych użytkowników to nie jedyny z czynników wymuszających optymalizowanie witryn pod kątem szybkości wczytywania. Również Google uwzględnia prędkość stron w swoim algorytmie oceny witryn i ich rankingu w wynikach wyszukiwania. Strony ładujące się szybciej, czyli lepiej zoptymalizowane, mają większe szanse na zdobycie wyższych pozycji.
To właśnie z tego powodu, twórcy serwisów internetowych dokładają wszelkich starań, by zminimalizować czas wczytywania stron. Z pomocą przychodzą im rozmaite narzędzia, często bezpłatne, służące do pomiaru szybkości ładowania.
Szybka strona www a obecna prędkość jej ładowania
Choć obecny czas ładowania strony na WordPressie może wydawać się wręcz nieskończony, to warto sprawdzić, ile dokładnie trwa. Szybkiej i prostej analizie prędkości służą takie dostępne narzędzia, jak choćby Google PageSpeed Insights, mierzący wydajność witryny zarówno dla urządzeń mobilnych, jak i komputerów stacjonarnych.
Maksymalny wynik to 100 punktów. Ocena powyżej 85 punktów to znak, że mamy do czynienia z szybką stroną www. Witryna, która ładuje się w czasie poniżej 2 sekund, choć osiąga wynik na poziomie 60-80 punktów, nie jest powodem do zmartwień. O optymalizacji strony warto jednak pomyśleć, gdy wynik wynosi poniżej 40 punktów.
Co kluczowe, poza oceną wydajności, „prędkościomierz” od Google zawiera konkretne propozycje działań, jakie warto wdrożyć w celu skrócenia czasu ładowania strony.
Szybka strona www – jakie działania warto podjąć?
Do spowolnienia ładowania się strony może doprowadzić wiele rozmaitych czynników. Na szczęście są skuteczne sposoby, aby sobie z nimi poradzić.
1. Regularne aktualizowanie WordPressa
Regularnie wypuszczane są nowe wersje WordPressa – warto korzystać z najnowszej z nich. Choćby dlatego, że w aktualizacjach tych poprawiane są błędy wykryte w poprzednich wersjach. Oprócz tego, optymalizowane jest działanie systemu i dodawane są nowe funkcje, co również znajduje przełożenie na szybsze działanie strony www. Bieżących aktualizacji wymaga też motyw strony.
2. Ograniczenie liczby wtyczek
Warto pamiętać, że tak chętnie instalowane wtyczki do WordPressa, spowalniają pracę strony internetowej. A to dlatego, że przeglądarka łączy się z wszystkimi aktywnymi wtyczkami jednocześnie – każde takie zapytanie skutkuje milisekundowymi opóźnieniami, które zebrane razem mogą skutecznie zniechęcić użytkownika strony. By skrócić czas jej ładowania, warto zastanowić się, czy wszystkie dodatkowe funkcje są niezbędne. Decydując o ewentualnym usunięciu poszczególnych wtyczek warto zbadać, w jakim stopniu wpływają one na szybkość strony. Wtyczka P3 (Plugin Performance Profiler) będzie pomocna w odkryciu wtyczek, które powodują wolniejsze ładowanie strony. Dla wielu wtyczek istnieją „lżejsze” alternatywy – warto się nimi zainteresować.
3. Wybór szybkiego hostingu
Wpływ na czas ładowania witryny ma też sam hosting. Wydajnie działający jest podstawą każdej szybkiej strony www, nie tylko tej opartej na WordPressie. Dobry serwer kosztuje więcej, ale nie zawsze warto na nim oszczędzać. Zwłaszcza, że odzyskanie utraconych użytkowników, a potencjalnych klientów, może okazać się stratą nie do odrobienia.
4. Kompresja zdjęć
Zdjęcia i pliki graficzne odpowiadają za co najmniej za połowę objętości strony. Co oczywiste, całkowita rezygnacja z obrazów nie jest rozwiązaniem, bo choć witryna przyśpieszy, to straci na atrakcyjności. Wystarczy jednak zmniejszenie objętości fotografii. Także i w tym pomocne są dostępne narzędzia, takie jak wtyczki WP Smush Image czy EWWW Image Optimizer. Plug-in zmienia rozmiar i kompresuje obrazy bez pogorszenia ich jakości.
5. Zastosowanie wtyczki cache
Cachowanie to nic innego zapisywanie określonych danych w pamięci przeglądarki. Dzięki temu nie jest konieczne każdorazowe wysyłanie żądania do serwera, aby je pobrać. A to znacznie skraca czas potrzebny przeglądarce na pełne załadowanie witryny. Do zarządzania cachowaniem służą takie wtyczki, jak Cachify, W3 Total Cache lub WP Super Cache.
Oto 5 podstawowych sposobów na przyśpieszenie strony na WordPressie. Jak widać, powody jej spowolnienia są często niezwykle proste, i co najważniejsze, niezwykle szybkie do wyeliminowania nawet bez umiejętności technicznych. Dbałość o dobrą kondycję witryny z pewnością zostanie doceniona, zarówno przez użytkowników, jak i roboty Google.